Odebírat podcast.

Automatické testování: jaké má výhody a použití

Otestovat celou robustní aplikaci je časově velmi náročné. Jde to ale i jinak. Objevte automatické testování, jeho druhy i používané frameworky a zjistěte, kdy je výhodné ho použít. Přečtěte si nebo poslechněte náš již sedmý podcast.

Buďte vždy o krok před konkurencí, získejte přístup k celé sérii podcastů. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Nové technologické okénko je zde

Tentokrát si v našem technologickém okénku povídal CEO Pixape Radek Semančík a programátoři Vojtěch Seidler a Josef Štěpánek o tom, jaké výhody vám přinese automatické testování a kdy je výhodné jej použít.

Proč se testují webové nebo mobilní aplikace?

Při vývoji mobilní nebo webové aplikace je vždy třeba zkontrolovat kód aplikace i to, že dělá, co dělat má. Zároveň se dost často může stát, že úprava jedné funkcionality může skrytě ovlivnit fungování jiné na nějakém dalším místě. To je pak třeba vše otestovat. Pokud je však aplikace složitější a větší, je mnohem obtížnější vše zkontrolovat. Tehdy přichází na řadu automatické testování. Jaké jsou jeho druhy?

Jaké jsou druhy automatického testování aplikací?

Existují tři základní druhy testování mobilních nebo webových aplikací. Jaké to jsou?

Unit test – Tento test je nejzákladnější a obvykle s jeho pomocí ověřujete funkčnost kódu, přičemž netestujete nic složitého. Kontrolujete například jen to, že funkce SUM, která má sečíst dvě hodnoty, je opravdu sečte.

Integrační test – Tento test ověřuje správnou funkčnost komponent. Např. ověří, zda jsou data reálně uložená v databázi.

Browser test – Poslední z testů je automatizované klikání v nějakém uživatelském rozhraní, např. ve webovém prohlížeči. Automaticky se tak například zkouší, jestli se při odeslání formuláře zobrazí to, co se má zobrazit apod.

Jaký framework můžete využít k browser testům?

My v Pixape používáme javascriptový framework Cypress. Do něj nadefinujete určité testované parametry – například, jaké prvky a kdy se mají zobrazovat. Cypress pak zjišťuje, zda se opravdu zobrazují, zda jsou na správném místě a zda jsou i při určité velikosti displeje vidět. Dělá to tak, že otevře virtuální prohlížeč, kde jakoby v roli uživatele tu webovou aplikaci kontroluje.

Jaká je výhoda browser testů?

Browser test tedy dle zadaných parametrů zkontroluje správnost funkcí celé aplikace, nikoliv ale jen s ohledem na zobrazení, ale také s ohledem na funkčnost. To šetří čas a práci zejména tehdy, když na aplikaci děláte mnoho změn, popř. je rozsáhlá. V obou případech je opravdu časově náročné ji vždy celou zkontrolovat.

Jak browser test upozorňuje na chyby v aplikaci?

Pokud Cypress objeví chybu, udělá snímek obrazovky. Zároveň ale z celého testování natáčí video. To vše pak dává do jednoho balíčku, který si můžete rozkliknout a na snímky či video z průběhu testování se podívat. Upozornění o chybách vám pak mohou chodit třeba na váš e-mail.

Kdy se bez automatického testování neobejdete?

Jak už bylo naznačeno, automatické testování přijde vhod hlavně při vývoji složitých a rozsáhlých aplikací nebo u aplikací, u kterých děláte spoustu změn (funkčnost aplikace byste měli rozhodně zkontrolovat po každé změně). V opačném případě, jestliže máte třeba aplikaci jen s jedním formulářem, je rychlejší a levnější si tuto aplikaci proklikat sami. Není třeba složitě programovat testy.

Chcete vědět více o automatickém testování nebo potřebujete vývojářský tým? Ozvěte se nám.

Buďte vždy o krok před konkurencí

Odebírejte naše podcasty a objevte, proč nejčastěji aplikace neuspějí a jak tomu zabránit. Naservírujeme vám nejnovější přístupy i technologie, díky kterým budou vaše aplikace oblíbenější, ziskovější a budete s nimi mít méně starostí. Sledujte nás a uspějte na poli aplikací.


Buďte vždy o krok před konkurencí

Odebírejte naše podcasty a objevte, proč nejčastěji aplikace neuspějí a jak tomu zabránit. Naservírujeme vám nejnovější přístupy i technologie, díky kterým budou vaše aplikace oblíbenější, ziskovější a budete s nimi mít méně starostí. Sledujte nás a uspějte na poli aplikací.


Mohlo by se Vám líbit.

Zákaznický portál pro leasingové společnosti

Poznejte náš portál pro leasingové společnosti a půjčovny strojů a aut, který zvyšuje efektivitu, zlepšuje zákaznickou spokojenost a otevírá nové obchodní příležitosti.

Chci vědět víc

Klientský portál pro dealery v zemědělské, komunální a stavební technice

Správa objednávek a komunikace s dealery mohou být náročné, pokud nemáte správné nástroje. Náš klientský portál pro dealery je navržen tak, aby zjednodušil a zefektivnil tyto procesy.

Chci vědět víc

B2B portál pro výrobní firmy a velkoobchody

Objevte, jak náš B2B portál pro výrobní firmy může zefektivnit vaše obchodní procesy a posílit vztahy se zákazníky. Nabízíme vynikající poprodejní servis, automatizované notifikace, rychlé řešení reklamací a personalizované služby.

Chci vědět víc

Klientský portál pro energetické společnosti: reakce na novelu v energetice

V reakci na novou legislativu v energetice, která klade významné požadavky na pravidelné informování o spotřebě tepla a teplé vody, přinášíme klientský portál navržený speciálně pro energetické společnosti.

Chci vědět víc

Klientský portál: transformace podnikání ve výrobě strojů a zařízení

Výrobci a prodejci strojů se mohou těšit na revoluční změny díky novému B2B portálu. Tento portál přináší celou řadu výhod, které zvýší efektivitu, spokojenost zákazníků a podpoří růst prodeje i servisu.

Chci vědět víc